Xatirimdə qalan zəhmətim olsa;
İkinci bir ömür qismətim olsa.
Ayaz Vəfalının “Novruzgülü”, “Eşq əfsanəsi” kimi şeirləri 60-cı illər poeziyasının yaddaqalan nümunələridir.
Ayaz müəllim ciddi ədəbiyyatşünas və publisistdir. Onun klassiklər haqqında yazdığı silsilə məqalələr, xüsusən də klassik irs və folklor problemi barədə tədqiqatları təqdirəlayiqdir. Bu mənada professor Məhəmmədhüseyn Təhmasibin rəhbərliyi ilə yazdığı “Füzuli və folklor” əsəri elmi-metodoloji dəyərini saxlamaqdadır.
Onun 1976-cı ildə nəşr etdirdiyi “Atalar sözü, ağlın gözü” kitabı ölkəmizdə və ondan kənarda geniş əks-səda doğurdu. Bu nəşr sonralar, yəni 2012-ci ildə müəllif tərəfindən yenidən işlənmiş və daha da təkmilləşdirilərək üç əlifbada (latın, kiril, ərəb) oxuculara təqdim olunmuşdur. Ayaz Vəfalı həmçinin “İllər və nəsillər”, “Ürək və od”, “Turacın mahnısı”, “Bəlkə onda öyrənmişik”, “Özü oda yana-yana” şeirlər kitablarının, habelə “Füzuli öyrədir”, “Füzuli xəlqiliyi”, “Sənətkar və xalq” kimi elmi-tədqiqat əsərlərinin müəllifidir. “Yarım əsrlik yol” kitabında isə Ayaz Vəfalının “Ədəbiyyat qəzeti”ndə çalışdığı illərdə çap olunmuş məqalə, şeir və tərcümələrinin böyük bir qismi toplanmışdır.
Ayaz Vəfalı ədəbiyyatımızın təbliği, qardaş xalqlar ədəbiyyatından tərcümələri ilə həmişə fəaliyyətdə olub. Böyük özbək şairi Əlişir Nəvainin “Leyli və Məcnun”, K. Simonovun “Gözlə məni”, Ukrayna ədəbiyyatının klassiki T.Q. Şevçenkonun “Kor qadın” əsərlərini, rus yazıçısı Aleksandr Çakovskinin “Qələbə” siyasi romanını (I cild) yüksək sənətkarlıqla dilimizə tərcümə edib.
Ayaz Vəfalı öz sənət yolunu hər bir kəsə arzu edir, “Ədəbiyyat var olduqca yaşamağa dəyər” – deyir.